Brazoria County Spelling Bee Winner

Brannen’s Emerson Montgomery Wins 2020 Brazoria County Zone 1 Spelling Bee
Posted on 02/04/2020
This is the image for the news article titled Brannen’s Emerson Montgomery Wins 2020 Brazoria County Zone 1 Spelling BeeUPDATE! PLEASE NOTE LOCATION AND DATE CHANGE!!!

The Spelling Bee has been rescheduled due to the major water main break...
Date and Location have changed.

2020 Houston Public Media Spelling Bee
Saturday, March 7, 2020
Houston Public Media Studios

Houston Public Media Studios
4343 Elgin Street, Houston, TX 77004
www.houstonpublicmedia.org/education/spelling-bee/
Directions - https://www.houstonpublicmedia.org/about/directions/



Emerson Montgomery, a 4th grade student at Bess Brannen Elementary, has advanced to the Houston Public Media Spelling Bee to be held in Houston February 29, 2020. The second place winner, Dominick Trostle, 8th grader from Lake Jackson Intermediate will serve as an alternate.

Fifteen schools from the county gathered Friday, January 31 at the Center for Arts & Sciences to compete for the privilege of advancing to the next level of competition. It took 11 rounds before a winner was named. 

The top 2 spellers of the Houston Public Media Spelling Bee will complete at the 93rd Scripps National Spelling Bee May 24-29, 2020 in Washington, D.C. 

Thank you to all the campus sponsors who worked to prepare their students and a special thank you to Cheryl Wood, Library Media Specialist for Lake Jackson Intermediate and event facilitator. 

Watch the full spelling bee on www.HoustonPublicMedia.org/SpellingBee.

Below is a list of all the BISD campus winners for 2019-2020:

Brannen Elementary
First Place: Emerson Montgomery
Second Place/Runner Up: Cole White
Sponsor: Tracey Kesseler

Griffith Elementary
First Place: Allon Maples
Second Place/Runner Up: Tristan Conrad
Sponsor: Rowena Lopez

Ney Elementary
First Place: Ziara Lott-Wung
Second Place/Runner Up: Zakk Deaton
Sponsors: Tara Bible, Terri Willy and Marlene Wright

Roberts Elementary
First Place: Blair Mafo
Second Place/Runner Up: Camryn Davis
Sponsor: Heather Brown

TW Ogg Elementary
First Place:Blair Cone
Second Place/Runner Up: Matthew Garza
Sponsor: Christine Kappmeyer

Velasco Elementary
First Place: Jazmine Rodriguez
Second Place/Runner Up: Isabella Nunez
Sponsor: Perri Weaks

Lanier Middle
First Place: Zabdi Abonce
Second Place/Runner Up: Kristian Pryer
Sponsors: Liz Fambrough and Brandi Plumlee

Rasco Middle
First Place: Ian Dolgovskij
Second Place/Runner Up: Ireland Polk
Sponsors: Staci Noska, Alyssa Rutherford, Maryanne Johnson and Andrew Packard

Clute Intermediate
First Place: Deigo Esqueda
Second Place/Runner Up: Natalie Uribe
Sponsors: Darren Tidwell and Chelsie Morrow

Freeport Intermediate
First Place: Jose Soto
Second Place/Runner Up: Debbie Miller
Sponsor: Stacy Peppers

Lake Jackson Intermediate
First Place: Bridget Patton
Second Place/Runner Up: Dominick Trostle
Sponsor: Cheryl Wood
Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.